Stránky

O nás

Milí priatelia, predstavujeme vám členov nášho "Spolku Objaviteľov, Moreplavcov a ®ôznych Indivíduí". Nie sú zoradení podľa abecedy, ani podľa spoločenského postavenia, ale podľa aktivity v spolku. Za aktívnych sa považujú tí, ktorí sa v aktuálnom kalendárnom roku zúčastnili aspoň 1 aktivity a nebola prvá. Pod čiarou sú tzv. hibernovaní členovia, ktorí sa v histórii spolku zúčastnili niekoľkých aktivít, ale v aktuálnom roku zatiaľ nie. Pod ®ôznymi indivíduami sa rozumejú rôzne indivíduá. Ide o čakateľov na titul - tzv. "malých somárov". Niekde už so somármi boli, aj pri tej kráse híkali, ale zatiaľ nie sú až takí somári, aby sa k nim verejne hlásili. Preto ich tu neuvádzame. Alino

Spolkové meno: Vetroň.
Funkcie: žlté tričko, zelené tričko, staré tričko, zablatené tričko, priebojník, vyjednávač, kouč, vedomec, vedúci pelotónu, vrchný zabávač, prezident divízie "Prejdeme aj tade".
Hlavné zodpovednosti: zvolávať objaviteľov na túry, vyzývať k aktivite, organizovať, byť na čele ale aj vzadu, všade kde je potrebné vykonať nejakú, aj menej populárnu prácu.
Popis: Stál pri zrode spolku, poslal pamätnú pozvánku na prvú cyklojazdu, rád vyzýva ostatných k rôznym aktivitám, je často hladný, najradšej má fazuľovú polievku. Okrem somárov má rád aj kone a kozy. Najobľúbenejšia činnosť na expedíciách je spánok na lúke, s rukami pod hlavou "na baču". Počas expedícií rád vyhľadáva skratky, improvizuje, mení plány a je rád keď ho všetci ako ovce nasledujú. Teší sa, keď sa niečo nečakane poondie, aby to mohol riešiť. Prípadne neriešiť. Jazdí vždy na špici alebo zadku pelotónu, nebojí sa neznámych objektov, psov a kráv. Drží sa hesla "BAD decisions make GOOD stories" a tiež, ako Satinský hovorieval, "Neurobiť si srandu, keď sa núka je ako uraziť kartu. Nikdy nevieš, kedy príde druhá".
Typ obľúbeného dobrodružstva: .. naverímboha ..Mája

Spolkové meno: Pyrenejka
Funkcie: vrchná veliteľka spolkovej flotily, honorárna spolková konzulka pre krajiny Južnej Európy, liptologička, vedúca frakcie odvážnych objaviteľov, prezidentka finančnej divízie spolku
Hlavné zodpovednosti: zabezpečovať transport, rozvíjať diplomatické vzťahy so zahraničnými spolkami, navrhovať priekopnícke a odvážne trasy.
Popis: Má mierumilovnú a prispôsobivú povahu a najťažší bicykel zo spolku. Pochádza z dobrej rodiny a vie sa kultivovane správať, čo však neznamená, že ostatní členovia spolku sú hrubiáni zo zlých rodín. Keď prišla do spolku, pôsobila nenápadným dojmom, pritom má veľké domáce aj zahraničné expedičné a cestovateľské skúsenosti. Sama sa túlala na bicykli šesť dní po Morave a nič sa jej nestalo, spustila sa od prameňa Dunaja až po Bratislavu, brodila rieky na Ukrajine, Albánsku a nedávno aj Gangu v Indii. Dá sa rýchlo prehovoriť na hocijakú somarinu, čo je v našom spolku vlastnosť najvyššie cenená. Výdrž má ako ťava a po poslednom stupni "už nič nevládzem" ešte prejde najdlhšiu trasu zo všetkých. S počasím sa netrápi, takže sa vyspí aj v mokrom spacáku, ak môže mať miesto pižama pršiplášť. Jej koníčkom je zbieranie hocijakých máp a obrazov. V súčasnosti patrí k najaktívnejším členom spolku.
Obľúbené miesto: Ukrajinské lazyBohuš

Spolkové meno: Bušo
Funkcie: komunikátor, zoznamovač a prihovárač, získavač informácií, kontaktov, dorážač trás a tekutín, tzv. dojížďák.
Hlavné zodpovednosti: vymyslieť výlet, keď sa nikto nechytá, prehovoriť krčmára aby nalial a babu aby dala číslo alebo číslo.
Popis: prihovára, zahovára, prehovára, zastupuje pri jednaniach a rozhovoroch, takže spolujazdci môžu mať  čisté svedomie že mlčia a môžu relaxovať. Prispôsobí a pridá sa k hocijakej ftákovine a tekutine, na desiatu nosí klobásky, s ktorými sa rád podelí. Nemá rád nedokončené trasy a skratky, vždy musí dôjsť až do samého konca. Vládze dosť, takže do krčmy väčšinou prichádzame k už prestretému stolu a časníci so štamgastmi už vedia, kto za ním ešte príde a čo bude chcieť.
Najobľúbenejšie miesto: kadejaké Mattehorny, Kilimandžára a podobne ftákovinyHanka

Spolkové meno: Francúzska
Funkcie: vrchná dorozumievačka s inými národmi, kmeňmi a spolkami, náčelníčka 2. samohybného fotopluku a 1. tlmočníckej roty, spolkový polyhistor, plánovač, informatik, zameriavač.
Popis: Hanka je útle, skromné a tiché žieňa s neuveriteľnou výdržou a optimizmom. Obľubuje diaľkové pochody, keď na „jeden dych“ prejde sto a viac kilometrov. Je to veľmi ľahké žieňa, nie však mravmi, ale telesnými proporciami, v kopcoch je vždy prvá a pri tom vôbec nie je udychčaná. Vie sa usmievať krajšie ako Mona Lisa, nehovorí veľa, a keď niečo povie tak to stojí za to. Má vyberané spôsoby, rada si pochutná na šúľancoch s makom. Pôsobila dlhé roky vo Francúzsku, má veľa zahraničných priateľov a vie toľko rečí, že ich počet si už nepamätá. Výborne sa orientuje v mapách a dá sa na ňu 100% spoľahnúť pri príprave trás a expedícií. Stačí zadať súradnice cieľa a o všetko ostatné sa postará Francúzska.
Obľúbené miesto: Lúka na KačínePeter

Spolkové meno: Peržan
Funkcie: fotograf, tlmočník, premýšľač, prieskumník, dobrák, babrák, dobrodruh.
Hlavné zodpovednosti: rozmýšľať, kde ideme, kade pôjdeme, aj ako sa odtiaľ zdraví vrátime
Popis: precestoval už hádam celý blízky i ďaleký východ, západ, sever a juh, bez fotoaparátu nejde ani na záchod, nemá problém prespať na zemi, ani v povetrí, naje sa zo zeme i zo vzduchu, dozerá na priestor a čas, občas aj počasie. Šoféruje rád a úsporne, netreba pri ňom rozmýšľať, stačí krútiť pedálmi a hlavou :-) Sympatický chlapík, stačí ho vždy poslať dopredu a nemusíte už nič vybavovať. 
Najobľúbenejšie miesto: Perzia                                        čiara                                           Vierka

Spolkové meno: Drobec
Funkcie: veliteľka divízie nosičov vody a dobrej nálady, krotiteľka koní.
Popis: Vierka má milú a prívetivú povahu, preto ju všetci majú radi. Je to veľká turistka. Turistiku má v krvi aj v rodokmeni. Jej dedo a pradedo boli vášniví turisti a turistickí funkcionári. Vierka má cez víkendy vždy náročný program, pretože ako turistickú celebritu ju pozývajú na mnohé akcie a podujatia. Preto niekedy ani nevie čomu má dať prednosť. To je asi dôvod prečo ju v našom spolku nevídame až tak často. Ale niekedy vymyslí výlet aj uprostred týždňa poobede.
Obľúbené miesto: východ slnka na holiNaďa

Spolkové meno: Kráľovná z Radvane, Slniečko, Lienka, Jašterička,
Funkcie: vrchná sestra-ošetrovateľka, umelecký atašé spolku, vrchná historička.
Hlavné zodpovednosti: spozorovať, ošetriť a hojiť rany poranených členov expedície, starať sa o dobrú náladu členov na expedíciách
Popis: Chodí rada v červenom oblečení, vie byť atraktívna, často sa usmieva, rada hovorí, je to milá osôbka, nerada sa háda, je starostlivá, miluje expedície na ktorých sa môže vyhrievať a opaľovať na skalách, bojí sa medveďov a hadov, totemové zviera - sova. Často vynecháva expedície kvôli únave z práce, je však ešte mladá a má dosť energie na vykonávanie mnohých spolkových funkcií, stála pri zrode spolku, ale vôbec sa tým nechváli.
Najobľúbenejšie miesto: Kyslinky pri Hrochoti
Sandro

Spolkové meno: Šprintér, Bežec
Funkcie: prieskumník (neznámych trás a objektov), veliteľ predvojových divízií, kapitán únikovej skupinky.
Popis: Sandro je predstaviteľ mladej generácie teenagerov, plných energie, netrpezlivosti, humoru a rýchlosti. S obľubou sa trhá z hlavnej skupiny pelotónu a organizuje únikové skupinky s náskokom niekoľkých hodín. Získaný voľný čas využíva na sušenie spotených ponožiek a nadväzovanie známostí s peknými cyklistkami. Je tiež skvelým a odvážnym plaviteľom dreva.
Obľúbené miesto: Urpín
Teo

Spolkové meno: Korčuliar
Funkcie: vrchný pátrač.
Popis: Teo je milý chlapec, ktorý vie vytrvalo tlačiť do pedálov, pričom má k dispozícii len 15 prevodov (3x5). Zdolal už nejeden kopec, prebrodil nejednu rieku, nie je to žiadny začiatočník. Má rád jašterice a iný hmyz, ktorý rád pozoruje.
Obľúbené miesto: Európa SCDenis

Spolkové meno: Hiphoper
Funkcie: hlavný vyjednávač, vrchný odstrašovateľ.
Popis: Denis je teeneger, v ktorého srdci bije hip-hopový rytmus. Je to drsný chlapík, ktorý si neberie servítku pred ústa, dokáže zastrašiť nepriateľa nielen svojim ostrým jazykom ale aj vysokou postavou a dobre cielenými údermi. Je to útočne ladený biker. Inak je v pohode. Rád vyvádza všakovaké huncútstva. Nedávno na školskom výlete v rámci pátracej hry sa tak dobre s kamarátmi skryl, že ich našli až po troch dňoch intenzívneho hľadania, samozrejme mali z toho veľký smiech.
Obľúbené miesto: Lavičky pri komíne na Sídlisku
Ronald

Spolkové meno: Gymnazista
Funkcia: veliteľ vrchnej paluby, veliteľ sekcie kormidelníkov.
Popis: Je to zodpovedný, spoľahlivý a obetavý člen nášho spolku s veľmi bystrým úsudkom. Dokáže nájsť prekvapivé riešenie v ťažko riešiteľných situáciách. Napríklad keď sme nevedeli nájsť sever, stačili mu dva výpočty a mrazivý pohľad do našich tvári a už sme kráčali správnym smerom. Jeho záľubou je inštinktívne podliezanie rámp na lesných cestách vo vysokej rýchlosti. Nedávno nám tento neuveriteľne odvážny kúsok predviedol keď sme schádzali z Hostinca do Kremnice.
Obľúbené miesto: doma
Igor

Spolkové meno: Horolezec, Alpinista, Kamzík
Funkcie: vrchný statik spolku, dohliada na stabilitu organizačnej štruktúry, veliteľ zadného voja, hlavný rozprávač príbehov.
Popis: Je to šikovný a dobre stavaný chlap, dokáže pracovať v lese i v záhrade. Má poriadok okolo svojho domu. Zvláda však aj náročné matematické operácie, v ktorých sa zatiaľ nemýlil, pretože žiadna stavba v Bystrici doteraz nespadla. Miluje strmé hory a skalnaté zrázy, napríklad taký Elbrus na Kaukaze, alebo štíty v Argentíne už pokoril. Je to dobrák a ochranca žien. Rád chodí v pelotóne posledný, pripravený podať pomocnú ruku. Ak je v horách veľmi suchý vzduch nosí zo sebou čierne vrece. Spýtajte sa ho prečo.
Obľúbené miesto: KaukazDanka z Brezna

Spolkové meno: Chatárka
Funkcia: prezidentka ubytovacej a turistickej divízie.
Popis: Danka z Brezna má podnikavú povahu. Je to spoločenský typ. Rada organizuje na svojej chate na Táľoch rôzne posedenia, stretnutia, recepcie a rauty. Okrem toho miluje hory a skupinu Kabát. Nerada čokoľvek prehráva, bojuje vždy až do konca. Napríklad nedávno takmer vyhrala ťažký spolkový vedomostný kvíz.
Danka z Bystrice

Spolkové meno: Bylinkárka
Funkcia: vrchná sociálna kurátorka, liečiteľka, zelinárka.
Popis: Danka miluje kvety, rôzne bylinky a čaje z nich. Skrášľujú jej srdce, ktoré má pekné a veľké. Vojde sa do neho obrovské množstvo súcitu a porozumenia najmä s opustenými deťmi, ale má pochopenie aj pre členov spolku, ktorý nemajú práve najlepšiu náladu. Ak prší a nie je žiadna expedícia nájdete ju hrať vo Vlkanovej bedminton.
Obľúbené miesto: Ľupčiansky hrad

Juraj

Spolkové meno: Streetboy, Zálesák
Funkcia: vrchný horský vodca.
Popis: Juraj je zálesákom dušou i telom. Pozná dôkladne les v okolí Brezna, prešiel všetky jeho chodníky a zákutia a rád vás tam zavedie. Jeho bicykel má masívny rám a prekrásne hrubé kolesá. Juraj aj jeho bicykel sú ošľahaní všetkými druhmi blata, prachu a slnečných lúčov. Bike je pre Juraja niečo ako pes, potrebuje sa s ním prebehnúť takmer každý deň. Je to ostrieľaný a pokojný chlapík, ktorého nerozhádže ani rev medveďa. Ak však medveď zaútočí Juraj odpovie. Ľavou rukou mu nasadí Nelsonov hmat a pravou rukou mu strekne paprikový sprej do očí a je po útoku. Ak sa bojíte bikovať po lese, choďte s Jurajom.
Obľúbené miesto: Skalka nad BreznomPišta

Spolkové meno: GMG (gróf, muzikant, gurmán)
Funkcie: chef kuchár, pizzamajster, vedúci divízie ochutnávačov.
Popis: Pišta bol s nami iba raz. Nevieme čo je s ním teraz, kde je, a čo robí. Možno je v Anglicku. Je to však určite veľmi zaujímavý človek so všestrannými skúsenosťami, ktorého radi v spolku uvidíme opäť.
Obľúbené miesto: Kaštieľ Bocian Vlkanová
Lukáš

Spolkové meno: Luky, Medveďobijec
Funkcie: vrchný veliteľ logistiky a zásobovania.
Popis: Lukáš je môj sused, býva nado mnou a napriek tomu bol s nami iba raz na expedícii. Vtedy spadol a zranil sa, my sme jeho zranenie podcenili a on sa nám stratil. Toto sa stalo však už dávno a teraz je Lukáš najurastenejším chlapom v našom spolku. Stále sa chystá s nami na expedíciu, ale vždy mu čosi skríži plány. Teraz si kúpil už druhé auto a na bicykel asi veľmi nemyslí.
Obľúbené miesto: sedlo Malý Šturec
Andrej

Spolkové meno: Právnik
Funkcie: prezident divízie objaviteľského a námorného práva.
Popis: Andrej je umiernený a spokojný objaviteľ, ktorý má veľmi dobrú kondíciu. Má rád rovnako cyklistické ako aj pešie expedície. Preferuje diaľkové pochody v rovinatých a pahorkatých krajoch, teraz však prišiel na chuť expedíciám aj vo vyšších pohoriach. Rád fotí a dobre fotí s kultovým Canon Povershot G7.
Obľúbené miesto: hojdacie kreslo pred televízoromDávid
Spolkové meno: Jazvečík, Hokejista
Funkcie: pozorovateľ kamzíkov, prieskumník.
Popis: Dávid je asi milý chlapec, ešte som sa ním na expedícii nestretol tak veľa o ňom neviem. Počul som však, že okrem svojej mamy Danky Chatárky má rád aj černice. Páčia sa mu kamzíky, ďalekohľady a vie asi držať hokejku v ruke, možno aj puk „miešať“, keďže chodil do hokejovej školy.

Ondrej
Spolkové meno: Spevák
Funkcie: utešovateľ, vyhľadávač a zberač lesných plodov, primáš a vrchný gitarista, útočník.
Popis: Ondrej je nositeľom radosti, ktorej má pre každého dosť. Rád sa korčuľuje, bicykluje, hrá futbal a spieva si pritom. Je spoločenský a komunikatívny, pozná veľa dobrých ľudí tak na dedine ako aj v meste. Pozor vie dávať pekné a rýchle góly.
Obľúbené miesto: VelehradAndrej

Spolkové meno: Hľadač pravdy
Funkcie: Posol, Liečiteľ, Zabávač, Rozdávač dobrej nálady.
Popis: Andrej sa vždy smeje a svojim úsmevom nakazí aj ostatných. Má rád tak Rusov, Američanov ako aj Afričanov. Dokáže sa rýchlo s nimi spriateliť a vyliečiť ich. Má rád ľudský život a vie za neho aj bojovať.
Obľúbené miesto: Petrohrad